Menu

13. komnata Jiřího Klema

04:45 - 05:15, pátek (10. květen)

ČT1

13. komnata Jiřího Klema
13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 2 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 3 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 4 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 5 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 7 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 8 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 9 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 10 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 11 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 12 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 13 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 14 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 15 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 16 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 17 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 18 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 19 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 20 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 21 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 22 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 23 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 24 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 25 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 26 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 27 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 28 13. komnata Jiřího Klema - Obrázek 29

Dokument. Charismatický herec byl napaden a zraněn výtržníkem. Následky zranění má dodnes. Připravili: V. Žmolík, Z. Tripes a S. Oktábcová (30 min)

Herec, dabér a pedagog Jiří Klem se narodil 18. 3. 1944 v Liberci. Od mládí hrál ochotnické divadlo a v roce 1966 vystudoval DAMU. Už v té době se začínal uplatňovat ve filmu. První angažmá získal v Divadle za branou, kde strávil pět let, po jeho zrušení přešel do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého a působil zde téměř pětadvacet let. Jeho dalším hereckým působištěm se stala Městská divadla pražská, kde odehrál mnoho představení: Pan Kaplan má třídu rád, Zkrocení zlé ženy, Poprask na laguně, Sen čarovné noci, Drž mě pevně, miluj mě zlehka nebo Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Na svém hereckém kontě má i desítky televizních a filmových rolí (Osud jménem Kamila, Noc nevěsty, Sokolovo, Osvobození Prahy, Putování Jana Amose, Malý pitaval z velkého města, Hraběnky). Pro svůj herecký typ ztepilého muže s ostře řezanými rysy a hlubokým hlasem byl převážně obsazován do výrazných „záporných postav“. V kladné roli se zaskvěl například jako princ v televizní adaptaci hry Kráska a zvíře z roku 1971. V letech 1975 – 1990 vyučoval herectví na DAMU. Díky svému nezaměnitelnému charismatickému hlasu se prosadil v dabingu, například propůjčil hlas Darthu Vaderovi ve Star Wars. V únoru roku 1999 večer cestou do dabingového studia míjel mladou dvojici. Zfetovaný a přiopilý mladík ho napadl nejprve slovně, později se mezi nimi strhla rvačka. Při potyčce útočník Jiřímu Klemovi zmrzačil pravou nohu tak vážně, že mu visela pouze na šlachách a svalech. Byla přivolána policie a sanitka herce odvezla do Ústřední vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích. V té době se téměř loučil s hereckým povoláním, protože nevěřil, že se ještě někdy postaví na jeviště. Hrozilo mu, že přijde o nohu, nebo o její část. Podrobil se v rozmezí tří měsíců dvěma operacím, pak strávil přes půl roku v rehabilitačním ústavu. Posléze se jeho stav zlepšil natolik, že mohl chodit, ale jen o francouzských holích, s nimiž odehrál i první představení, které hrál téměř po roce od úrazu. Dnes, po devatenácti letech, nepatrné následky úrazu stále pociťuje, noha se mu už nikdy nedostala do původní „formy“, ale Jiří Klem říká, že „tehdy nad ním stáli všichni andělé“, protože nekulhá, chodí a ještě k tomu může dělat na jevišti „různé lotroviny“.

Další informace: skryté titulky

Žádné odpovídající pořady v nejbližší době :(

Volbě vyhovují v nejbližší době tyto pořady

Zvolte si některý z výše uvedených typů pořadu ku snazšímu hledání jehly v kupce sena.

» «