Menu

Operace Dunaj

22:10 - 00:20, neděle (19. srpen)

Nova

Herci: J. Dušek, J. Menzel, E. Holubová, B. Polívka, J. Budař, R. Hrušínský ml., V. Dyk, M. Issová, M. Zoubková, Z. Zamachowski, M. Stuhr, P. Bluszcz, B. Grzeszczak, M. Nawrocki, T. Kot

Komediální drama ČR/Pol. (2009). V rámci operace Dunaj vyráží směrem k československým hranicím polský tank Beruška. Při průjezdu jedné z českých vesnic řidič nevybere zatáčku a probourá se do místní hospody. Stroj, který už pamatuje 2. světovou válku, je natolik porouchán, že Češi musí sami přiložit ruku k dílu, aby se nezvaných hostů zbavili. Jenže při opravování tanku se česko-polské vztahy začnou nebezpečně utužovat... (130 min)

Zatímco v malé české hospodě oslavují místní odchod přednosty stanice pana Kulky do důchodu, blíží se k jejich městečku polské tanky. Přesněji řečeno jeden starý polský tank. Jmenuje se Beruška a jeho posádka zabloudila. Tvoří ji nerozhodný velitel Edek, řidič Romek, nováček Jasiu a vyhozený student Florian, kteří věří, že spěchají na pomoc Čechům ohroženým kontrarevolucí. Je srpen roku 1968 a právě začala okupace Československa armádami "spřátelených" států. Beruška se málem srazí s vlakem, pak jí selže motor, a tak neovladatelný tank nakonec prorazí zeď a skončí v hospodě, kde vyděsí hosty a naštve hostinskou Andreu. Zatímco se rázná velitelka jednotky majorka Grazelová vydává v doprovodu svého manžela a současně podřízeného hledat ztracený tank, jeho zmatená posádka nechápe, proč se k nim Češi chovají s tak neskrývanou zlobou. Florian sice umí trochu česky, ale marně se s nepřátelsky naladěnými Čechy pokouší domluvit. Obě strany si pomalu začnou uvědomovat, že se staly obětí situace, kterou nemohly ovlivnit. Češi Polákům opraví tank a oni pak co nejrychleji vypadnou z hospody i z městečka. Jak napětí povoluje, začnou mezi Čechy a Poláky vznikat vztahy. Vášnivá Helenka se sblíží se svůdníkem Romkem, Florianovi se líbí hluchoněmá servírka Lidka, pan Kulka zjistí, že Edek stejně jako on chová holuby, a Jasiu se sbližuje s odbojnou Petrou, která s ním proti své vůli uvízla v tanku, kde chtěla odmontovat vysílačku. Sbližovat se kupodivu začnou při hledání ztraceného tanku i věčně rozhádaní manželé Grazelovi. Když je tank opraven, Poláci se s Čechy přátelsky rozloučí a chystají se odjet, když vtom do městečka vjede tank plný opilých ruských vojáků. Ti napadnou železničáře Oskara a Poláci mu přispěchají na pomoc. Vypukne přestřelka s nečekanými následky. Česko-Polsko 2009, historická tragikomedie.

Další informace: skryté titulky

Žádné odpovídající pořady v nejbližší době :(

Volbě vyhovují v nejbližší době tyto pořady

Zvolte si některý z výše uvedených typů pořadu ku snazšímu hledání jehly v kupce sena.

» «