Menu

Pivní putování (3/12)

15:30 - 15:55, neděle (22. září)

ČT2

Pivní putování (3/12) - Obrázek 2 Pivní putování (3/12) - Obrázek 3 Pivní putování (3/12) - Obrázek 4 Pivní putování (3/12) - Obrázek 5 Pivní putování (3/12) - Obrázek 6 Pivní putování (3/12) - Obrázek 7 Pivní putování (3/12) - Obrázek 8 Pivní putování (3/12) - Obrázek 9 Pivní putování (3/12) - Obrázek 10 Pivní putování (3/12) - Obrázek 11 Pivní putování (3/12) - Obrázek 12 Pivní putování (3/12) - Obrázek 13 Pivní putování (3/12) - Obrázek 14 Pivní putování (3/12) - Obrázek 15 Pivní putování (3/12) - Obrázek 16 Pivní putování (3/12) - Obrázek 17 Pivní putování (3/12) - Obrázek 18 Pivní putování (3/12) - Obrázek 19

Praha. MUDr. Zdeněk Susa a Matěj Ruppert hledají souvislosti - skutečné či pravděpodobné - piva a významných osobností nejen českých dějin a kultury. (25 min)

MUDr. Zdeněk Susa a Matěj Ruppert hledají souvislosti – skutečné či pravděpodobné – piva a významných osobností nejen českých dějin a kultury. Režie P. Krejčí Dvanáctidílný dokumentární seriál o putování za českým národním nápojem z pera a úst znalce piva, jeho historie i kulturních souvislostí, MUDr. Zdeňka Susy, který spolu se zpěvákem Matějem Ruppertem navštěvuje řadu zajímavých pivovarů v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Navštívíme pivovary Staropramen na Smíchově, restaurační pivovar U Fleků a klášterní pivovar Břevnov. Z technologie se budeme zajímat zvlášť o sušení sladu – sladovnický hvozd. Na Smíchově si připomeneme císaře Františka Josefa I., který pivovar navštívil, a Alberta Einsteina, který na Smíchově bydlel. Budeme uvažovat o možném vlivu smíchovského piva na jeho obecnou teorii relativity, kterou zveřejnil nedlouho po svém pražském pobytu. U Fleků vzpomeneme štamgasty Josefa Kajetána Tyla, Jakuba Arbesa, Jana Nerudu a zvláště profesora Františka Lexu, zakladatele české egyptologie. Ten nás bude inspirovat k ohledání významu piva při stavbě egyptských pyramid. Budeme také citovat podstatné pasáže Gilgámešova eposu, které dokládají, že pivo bylo ve starověku prostředkem k polidštění. Nezapomeneme ani na Jana Wericha a na jeho moudra, která se od něj dozvěděl a zapsal Vladimír Škutina na pisoáru. Budeme vyprávět o vzniku nejstarší pražské plzeňské pivnice U Pinkasů, o niž se zasloužil bývalý krejčí Pinkas a plzeňský povozník Salzmann. Připomeneme si tamní štamgasty Josefa Jungmanna, Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra. Nezapomeneme na sochaře Amorta, který je nepřekonaným rekordmanem v množství vypitého piva. Před neúměrnými dávkami alkoholu budeme ovšem varovat, zejména v občasném monstrózním množství. Současně budeme doporučovat, aby mírná dávka byla podávána pravidelně.

Další informace: skryté titulky

Další díl: 26. září, 21:30
Pivní putování (4/12)

Žádné odpovídající pořady v nejbližší době :(

Volbě vyhovují v nejbližší době tyto pořady

Zvolte si některý z výše uvedených typů pořadu ku snazšímu hledání jehly v kupce sena.

» «