Menu

Šach mat

22:25 - 23:45, čtvrtek (6. prosinec)

ČT2

Šach mat
Více obrázků

Herci: J. Bek, J. Hrušínský, O. Sklenčka, M. Mach, R. Deyl ml., S. Zázvorková, R. Lukavský, B. Vrbský, J. Zíma, R. Honzovič, N. Jiránková, V. Branislav

Drama ČR (1964). Unikátní adaptace novely Stefana Zweiga, kterou originálním způsobem zpracoval pro televizní obrazovku významný český režisér a zakladatel Laterny magiky Alfréd Radok. Kamera V. Opletal. (80 min)

Adaptaci novely Stefana Zweiga mistrovským způsobem zpracoval pro televizní obrazovku režisér a scenárista Alfréd Radok. Příběh originálně vystavěl jako fiktivní přímé televizní vysílání a je ukázkou toho, jak režisér pracoval s časem a prostorem. Snímek byl natočen polodokumentární formou jako televizní reportáž o postavách novely Stefana Zweiga. Zjišťujeme příčinu zhroucení bývalého vězně dr. Beneta (Josef Bek), který na lodi Victoria porazí v šachu světového velmistra Mirko Čentoviče (Rudolf Hrušínský). Na lodi Victoria probíhá rekonstrukce událostí oné – pro Beneta tolik osudné – šachové partie. K rekonstrukci jsou přizváni někteří svědci události. Radok si mistrně hraje s realitou a fikcí, která se nám sbíhá v jedno... Snímek uvádíme jako ukázku mistrovského herectví Josefa Beka (21. 12. 1918 – 5. 5. 1955), který byl schopen okouzlit nejen v komických rolích, ale vytvořit i dramatickou až tragickou postavu.

Další informace: skryté titulky

Žádné odpovídající pořady v nejbližší době :(

Volbě vyhovují v nejbližší době tyto pořady

Zvolte si některý z výše uvedených typů pořadu ku snazšímu hledání jehly v kupce sena.

» «