Menu

Splynutí duší

06:50 - 08:10, neděle (2. prosinec)

ČT1

Herci: L. Šafránková, L. Geprtová, J. Březinová, S. Matyáš, J. Faltýnek, V. Ráž, J. Boušková, V. Vlasáková, J. Klem, D. Syslová, V. Švorc

Drama ČR (1976). Příběh mladé učitelky Jany, kterou rodinné důvody zavedou do malé vesnické školy. Na motivy povídky Boženy Benešové Myšky. Scénář V. Kalábová. Kamera A. Navara. (80 min)

Inscenace na motivy povídky Myšky spisovatelky B. Benešové vypráví o prvním místě mladé učitelky Jany, kterou rodinné důvody zavedou do malé vesnické školy. Jana je čistá, nezkažená bytost a v konfrontaci s ní vynikají negativní vlastnosti postav, reprezentující mravy té doby. Střetává se se světem šosáctví a konvence, citové chudoby a životní prázdnoty. Po absolvování školy se Jana (L. Šafránková) vrací do rodného města, kde jí otec (V. Ráž) sděluje, že se znovu ožení. Jana pochopí, že se jí "nová matka" – Žofie (D. Syslová) chce zbavit. Zařídila jí místo učitelky ve škole vzdálené od města. V doprovodu otce se tak vydává na nové působiště do zapadlé vesnice Lučiny. První dojmy jsou rozpačité. Vesnice žije jiným rytmem než město, nikdo nemá čas novou učitelku přivítat. Jana naráží na místní zvyklosti i falešnou morálku... Uvádíme u příležitosti 145 let od narození autorky předlohy, spisovatelky Boženy Benešové (30. 11. 1873 – 8. 4. 1936).

Další informace: skryté titulky

Žádné odpovídající pořady v nejbližší době :(

Volbě vyhovují v nejbližší době tyto pořady

Zvolte si některý z výše uvedených typů pořadu ku snazšímu hledání jehly v kupce sena.

» «